Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 19:57
 
18.Mersin Uluslararası Müzik Festivali Tarsus Toplantısı
18.Mersin Uluslararası Müzik Festivali Tarsus Toplantısı festival yürütme kurulu üyesi Hafize Bilgenoğlu'nun katılımı ile Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nda,Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fuat Togo ev sahipliğinde Tarsus STK temsilcileri ile gerçekleşti.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
18.Mersin Uluslararası Müzik Festivali Tarsus Toplantısı

18.Mersin Uluslararası Müzik Festivali Tarsus Toplantısı festival yürütme kurulu üyesi Hafize Bilgenoğlu'nun katılımı ile Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nda,Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fuat Togo ev sahipliğinde Tarsus STK temsilcileri ile gerçekleşti.

18.Mersin Uluslararası Müzik Festivali  festival yürütme kurulu üyesi Hafize Bilgenoğlu Müzik festivali olarak Tarsus'u çok önemsediklerini her yıl kilisede düzenlenen konserlerin çok güzel geçtiğini belirtti.Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının da festivale vermiş oldukları destek Tarsus' lular için büyük bir ayrıcalıktır, katkıları için özellikle teşekkür ediyoruz dedi.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının 140. kuruluş yıl dönümü kutlaması şeklinde olacak olan Tarsus konser'in Tarsus halkına ücretsiz olacağını belirten Bilgenoğlu,  16 Nisan Salı günü Tarsus Amerikan Kolejinde saat 20.00 de Hakan Toker Caz Faslının sponsorunun Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu  600 kişilik salonun  sanatseverlerle dolacağını ümit ettiklerini söyledi.

18.Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında 2. Tarsus Konserinin QUARTET MAPA  Solist Hüseyin Ulutaş 29 Nisan'da Tarsus St.Paul Müzesi'nde saat 20.00'de Tarsus'lu sanatseverlerle buluşacağını ve bu konserin ücretli olacağını belirtti ve Tarsus'suz bir Mersin olamaz dedi.Katılım sağlayan destek olan herkese teşekkür eden Bilgenoğlu'na Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcı Fuat Togo'da Tarsus ve Tarsus'lu sanatseverlere verdikleri önemden dolayı teşekkür etti ve son olarak 18.Mersin Uluslararası Müzik Festivali tanıtım sinevizyonu izlendi.

Program

Açılış Konseri

Şef: Rengim Gökmen

Mozart İkili Piyano Konçertosu / Solistler: Güher&Süher Pekinel

Mozart Aryaları / Solist: Teyfik Rodos (Bas)

MUMF Oda Orkestrası

10 Nisan 2019 Çarşamba saat: 20.00 / Mersin Kültür Merkezi

İkili piyanonun dünyaca ünlü isimleri Güher&Süher Pekinel kardeşler

Mozart İkili Piyano Konçertosu ile Mersin’de.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, tüm dünyada klasik müziğin en saygın ikinci piyanist ikilisi olarak gösterilen Süher & Güher Pekinel kardeşleri şef Rengim Gökmen yönetiminde Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Oda Orkestrası’nın eşlik edeceği ve 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde iki bölüm olarak gerçekleştirilecek konserde, Mozart İkili Piyano Konçertosu seslendirilecek. Konserin diğer bölümünde ise ünlü opera sanatçısı Teyfik Rodos, Mozart aryalarından oluşan bir repertuvar ile yer alacak.

“Dolapdere Big Gang” Fırtınası Mersin’de.

13 Nisan 2019 Cumartesi saat: 17.00/ Mersin Forum AVM

Kendilerini tam Doğulu ve tam Batılı olarak tanımlayan

“Dolapdere Big Gang” Müzik Topluluğu, Mersinlilerin gönlünü fethetmeye geliyor.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, English In New York, Smooth, Black Or White gibi dünyaca ünlü pop ve rock parçalarını alaturka çalgılarla yorumlayan “Dolapdere Big Gang” Müzik Topluluğu’nu 13 Nisan Cumartesi saat: 17.00’de Mersin Forum AVM’de Mersinlilerle buluşturacak. Ücretsiz gerçekleştirilecek konserde, Loosing My Religion, Smooth, Smooth Criminal, English Man In New York, Black Or White, It’s My Life, gibi gençliğin gönlünde taht kurmuş efsane şarkılar, alaturka çalgılar eşliğinde seslendirilecek.

Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler

14 Nisan 2019 Pazar saat: 20.00 / Mersin Kültür Merkezi

Klasik müziğin genç devleri bu kez Mersin’de ses verecek.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünya sahnelerinde boy gösteren Türkiye’nin haklı gururu genç müzisyenler; Veriko Tchumburidze, Alican Süner, Dorukhan Doruk, Tolga Atalay Ün, Barok Bostancı’yı Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. ÇDSO’nun kontrabas sanatçılarından Emanuil

Petrov’un da eşlik edeceği konser, 14 Nisan 2019 Pazar günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Sahnesi’nde yer alacak.

9. Beste Yarışması Final Konseri

“Mersin, Soli Pompeiopolis’in Gün Doğuşuna Ezgi Arıyor”

15 Nisan 2019 Pazartesi saat: 20.00 / Mersin Latin Katolik Kilisesi

(Ücretsiz)

Mersin Uluslararası Müzik Festivali, festival kapsamında düzenlediği beste yarışmasını bu yıl “Mersin, Soli Pompeipolis’in Gün Doğuşuna Ezgi Arıyor” sloganıyla antik tarihiyle Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeye aday olan ve Mersin Mezitli’de bulunan Viranşehir Soli Pompeiopolis Antik Kenti’ne ithafen gerçekleştirecek.

Piyano, keman, viyola, viyolonsel dörtlüsü formunda düzenlenen yarışmada başvurular, 15 Mart 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar sürecek. Yarışma sonucu ise 15 Nisan 2019 Pazartesi günü saat: 20.00’de Mersin Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirilecek ve finale kalan eserlerin seslendirileceği konserle halka açık oylama sonucunda belirlenecek. Yarışmada, toplam 10.000 TL para ödülü de dağıtılacak.

Caz Faslı/Hakan Ali Toker ve Orkestrası Konseri

16 Nisan 2019 Salı saat: 20.00, Tarsus Amerikan Koleji Konser Salonu

(Ücretsiz)

Hakan Ali Toker ile Caz Faslı

Usta caz piyanisti ve bestecisi Hakan Ali Toker

Klasik Türk Müzik eserlerini caz müziğine uyarladığı repertuvarıyla Mersin’de.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyaca ünlü caz piyanisti ve bestecisi Hakan Ali Toker ve müzik topluluğunu 16 Nisan 2019 Salı günü saat: 20.00’de Tarsus Amerikan Koleji Konser Salonu’nda Tarsuslu sanatseverlerle buluşturuyor. Konserde, Buhurizade Mustafa Itri Efendi, Hamamizade İsmail Dede Efendi gibi Klasik Türk Müziği’nin büyük ustalarının eserlerinin caz uyarlamalarının yanı sıra sanatçının kendi besteleriyle birlikte Nat Simon, Kazım Nami Erdölen ve anonim eserleri seslendirilecek. Topluluk, Naz Evren (Çello), Erdem Göymen (Bateri), Hakan Çetinkaya (Bendir, darbuka), Hasan Mert (Kontrabas) ve Bora Uymaz (Vokal) isimlerinden oluşuyor.

Ahmet Baran&Hanine Al Alam Konseri

“Kanun Namına Project”

17 Nisan 2019 Çarşamba saat: 20.00/Yenişehir Bel. Atatürk Kültür Merkezi

Dünyaca ünlü Lübnanlı keman sanatçısı Hanine El Alam ve kanun virtüözü Ahmet Baran, Mersin’e özel hazırladıkları “Kanun Namıma Project” konseriyle aynı sahnede buluşuyor.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Ortadoğu’nun keman virtüözü Hanine El Alam ile kanun virtüözü Ahmet Baran’ı Mersinli sanatseverlerle aynı sahnede buluşturuyor. Özel bir proje ile gerçekleştirilecek konser, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü saat: 20.00’de Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde yer alacak.

Ruysdael Quartet/Bir Konserde Tablolar

18 Nisan 2019 Perşembe saat: 20.00 / Mersin Üni. Nevit Kodallı Konser Salonu

Hollandalı ressam Jacob van Ruysdael’in adıyla kurulan Avrupa’nın ödüllü müzik topluluğu Ruysdael Quartet, Ahmet Adnan Saygun’un String Quartet No: 4 eserinin revize edilmiş versiyonunun dünya prömiyerini Mersin’de seslendirecek.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Hollanda’nın uluslararası ödüllü klasik müzik topluluğu Rauydael Quartet’i 18 Nisan 2019 Perşembe günü saat: 20.00’de Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Konser Salonu’nda Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. Jacob van Ruysdael’in tablolarının da sahneye yansıtılacağı konserde, Ahmet Adnan Saygun’un String Quartet No: 4 eserinin revize edilmiş versiyonunun dünya prömiyeri ve Franz Schubert’in String Quartet Death and The Maiden, eserini seslendirilecek.

Zakkum

19 Nisan 2019 Cuma saat: 20.00 / Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu

(Ücretsiz)

Türk Rock Müziği’nin yıldız topluluğu Zakkum Mersin’de.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Türk Rock Müziği’nin yıldız topluluğu Zakkum’u 19 Nisan 2019 Cuma günü saat: 20.00’de Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda Mersinli hayranlarıyla ücretsiz olarak buluşturacak.

Çınare Melikzade Konseri

20 Nisan 2019 Cumartesi saat: 20.00 / Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu

(Ücretsiz)

Azerbaycan’ın genç pop yıldızlarından Çınare Melikzade Mersin’de.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, çalışmalarıyla gençliğin gönlünde taht kuran Azerbaycan’ın yıldız pop yıldızı Çınare Melikzade’yi 20 Nisan 2019 Cumartesi günü saat: 20.00’de Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda hayranlarıyla ücretsiz olarak buluşturacak.

Accio Piyano Trio Konseri

21 Nisan 2019 Pazar saat: 20.00 / MEÜ. Yenişehir K. Nevit Kodallı Konser Salonu

Avusturyalı müzik topluluğu Accio Piyano Trio, Haydn, Schubert ve Schostakovich gibi efsane bestecilerin eserlerini seslendirmek üzere Mersin’de sanatseverlerle buluşacak.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Avusturyalı müzik topluluğu Accio Piyano Trio’yu 21 Nisan 2019 Pazar günü saat: 20.00’de Mersin Üniversitesi Nevit Kodallı Konser Salonu’nda Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. Konserde, Haydn’ın Piano Trio No: 38, Schubert’in Piano Trio op. 99, Schostakovich Piano Trio op. 8 Poeme, eserleri seslendirilecek.

20. Nevit Kodallı Korolar Şenliği

26-27 Nisan Cuma-C. Tesi saat: 14.00-20.00/Mersin Kültür Merkezi (Ücretsiz)

Türkiye’nin koroları Mersin’de buluşuyor.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 19. Nevit Kodallı Korolar Şenliği’ne ev sahipliği yaparak Türkiye’nin dört bir yanından gelen onlarca koroyu ve yüzlerce koristi Mersin’de misafir ediyor. 26-27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek Şenlik, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi ve son gün düzenlenecek korolar çalıştayı ile Mersin Üniversitesi Yenişehir Nevit Kodallı Konser Salonu’nda yer alacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu

28 Nisan 2019 Pazar saat: 20.00/Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu

Repertuvarında, klasik müzik, caz ve Anadolu ezgilerinin tüm zenginliklerini barındıran ülkemizin saygın orkestralarından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu Mersin’de.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, klasik müzik ve Anadolu ezgilerinden oluşan repertuvarıyla Mersin’de. 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında şef Bülent Yüksel yönetiminde

gerçekleştirilecek konser, 28 Nisan 2019 Pazar günü saat: 20.00’de Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak yer alacak. Konserde, MDOB sanatçılarından Serin Saybaşılı ve Dağhan Ergün de solist sanatçı olarak yer alıyor.

Quartet Mapa Konseri

29 Nisan 2019 Pazartesi saat: 20.00 / Tarsus St. Paul Müzesi

Avrupa’dan Anadolu’ya, klasik müzik ezgilerinden Ali Ekber Çiçek’e, pek çok eseri aynı sahnede buluşturan Quartet Mapa Oda Müziği Topluluğu, Mersinli sanatseverlerle buluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından kurulan Quartet Mapa Oda Müziği Topluluğu, 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında 29 Nisan 2019 Pazartesi günü saat: 20.00’de Tarsus St. Paul Müzesi’nde yer alarak Mersinli Sanatseverlerle buluşacak. Konserde, Paganini, Mozart ve topluluğun solist sanatçısı olan Hüseyin Ulutaş’ın Anadolu ezgilerini kullanarak yazdığı Üçleme isimli eseriyle birlikte, Ali Ekber Çiçek’in eserlerinin yer aldığı bir repertuvar seslendirilecek.

Batumi State Music Centre / Gürcistan

Youth Music Theatre&Quartet Nota

30 Nisan 2019 Salı saat: 20.00/Mersin Kültür Merkezi

Gürcistan’ın seçkin müzik kurumlarından Batum Devlet Müzik Merkezi Orkestrası ve

Quartet Nota Mersin’de.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyanın seçkin sanat kurumları arasında gösterilen Batum Devlet Müzik Merkezi Youth Music Theatre Orkestrası ve Quartet Nota’nın (Şan Dörtlüsü) seslendirecekleri Rus ve Gürcü ezgileriyle birlikte Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. Konser, 30 Nisan 2019 Salı günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde yer alacak.

Kapanış Konseri:

Can Atilla’s Masiva feat. Elif Gökalp

02 Mayıs 2019 Perşembe saat: 20.00/Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi

Müziğin tek kişilik orkestrası olarak nitelendirilen Can Atilla,

elektronik rock müzik projesi olan Masiva ile Mersin’de.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyaca ünlü müzisyen Can Atilla’nın Masiva adını verdiği elektronik rock müziği projesiyle Mersinli sanatseverleri buluşturuyor. 02 Mayıs 2019 Perşembe günü saat: 20.00’de Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Konser salonunda gerçekleştirilecek konserde, eşsiz yorumuyla müzikseverlerin gönlünde taht kuran TRT sanatçılarından Elif Gökalp de yer alacak.

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: 18.Mersin, Uluslararası, Müzik, Festivali, Tarsus, Toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı