Haber Detayı
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 22:27
 
Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç Mersin’de.
Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç Mersin’de. “Ederlezi Goran,ederlezi Kızların ağıtlar düzerken Bosna yaylalarında Acıya bulanmıştı şenlikleri” (Goran Bregoviç)
GÜNCEL Haberi
Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç Mersin’de.

Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç Mersin’de.

“Ederlezi Goran,ederlezi Kızların ağıtlar düzerken Bosna yaylalarında Acıya bulanmıştı şenlikleri”

(Goran Bregoviç)

Besteleri ve Çingeneler Zamanı gibi ünlü film müzikleriyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sevilen Goran Bregoviç, 02 Ekim 2021 Cumartesi saat: 20.00’de Macit Özcan Spor Tesisleri’nde Mersinli sanatseverlerle buluşacak. Sanatçı, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Diyarbakır’da konserler vermiş, şarkıları ise Türk müziğinin efsane ismi Sezen Aksu tarafından Türkçe sözlerle seslendirilmiştir.

Özellikle Çingeler Zamanı adlı film müziğiyle Avrupa’da dezavantajlı bir halkın (Çingenelerin) sesi olan sanatçı, “Kızların ağıtlar düzerken Bosna yaylalarında”, sözleriyle başlayan Ederlezi şarkısıyla da Bosna’nın acılarına değinerek efsaneleşmiş, gönüllere taht kurmuştur.

Ederlezi

Ederlezi Goran,ederlezi Kızların ağıtlar düzerken Bosna yaylalarında Acıya bulanmıştı şenlikleri Ederlezi yine gelmişti her sene geldiği gibi Ne bilsin burada yetim kızlar var Bu sene ederlezi babasız kalmıştı Yetim kızların yürekleriydi gelen. Sarı saçları mavi gözleriyle Gökyüzü bile özenirdi güzelliklerine Deniz utanırdı mavisinden Cenazelere uğurlanmıştı ederlezi Şurada yatan kefensiz, babalarımızdı Boşnak kızları Goran'ın Yetimdi sarıları, yetimdi mavileri

Ah ederlezi, niye geldin bu sene Bilmez misin, buradaki kızlar yetim Şurada yatan babalarımızdı, kefensiz Yaslar bağladı sarı saçlarımız Babasızdı mavi gözlerimiz Ve Goran, haykır yine Bosna dağlarına Ederlezi kızlarım, ederlezi

16 yaşındayken klasik keman eğitimini bırakarak Yugoslavya'nın en başarılı gruplarından sayılan

Bijelo Dugme (Beyaz Düğme) adında bir rock grubu kuran Bregoviç, ilk sinema müziğini 1978'de Mica Milosevic'in Nije Nego filmiyle yaptı. Yönetmen Emir Kusturica’nın filmlerine yaptığı müziklerle adından söz ettirerek dünyaca bir ünlenen sanatçı, 1988’de dilimize Çingeneler Zamanı olarak çevrilen Dom Za Vesanje, 1993'de Arizona Dream, 1995'de Cannes Film Festival'i En İyi Film Ödülünü kazanan Underground, gibi filmlerin müziklerine imza attı. Ülkemizde, Atatürk’ün hayatının anlatıldığı “Mustafa” filminin de müziğini yapan Bregovic, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Diyarbakır’da konserler gerçekleştirdi; eserlerinden bazıları, Sezen Aksu, ve Candan Erçetin gibi Türk müzisyenler tarafından Türkçe sözlerle seslendirildi.

Mersin’de ilk kez konser verecek olan Goran Bregoviç için biletlerinizi şimdiden almanızı tavsiye ederiz.

Biletlerinizi, www.merfest.org.tr adresinden online temin edebilirsiniz.

Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Mersin Uluslararası Müzik Festivali,

Mersin’in sesi olmaya devam ediyor.

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: Balkan, müziğinin, efsane, ismi, Goran, Bregoviç, Mersin’de.,
Yorumlar
Haber Yazılımı