Haber Detayı
27 Haziran 2019 - Perşembe 22:00
 
BÜYÜKŞEHİR’DEN TOROSLAR’IN ZİRVESİNDE KAR ÇALIŞMASI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 3 BİN RAKIMDA YÖRÜKLER’İN GÖÇ YOLLARINI AÇIYOR
GÜNCEL Haberi
BÜYÜKŞEHİR’DEN TOROSLAR’IN ZİRVESİNDE KAR ÇALIŞMASI

Havaların ısınmasıyla birlikte Yörükler’in yayla yolculuğu başlarken, karla kaplı olan ve yer yer bozulmaların olduğu Toroslar’ın zirvesindeki 3 bin rakımlık mevkide Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri yol bakım ve onarım çalışmaları sürüyor. Çalışmalar, 8 Temmuz’da bitecek ve Yörükler’in göç çilesi sona erecek.

MERSİN/(FOTOĞRAFLI)

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, havaların ısınmasıyla birlikte yayla yolculuğuna başlayan Yörük vatandaşların ulaşımda sıkıntı çekmemeleri adına yaklaşık 3 bin rakımlık Toroslar’ın zirvesinde kar ve yol bakım, onarım çalışmalarını sürdürüyor.

Yaylaya çıkmak için sıklıkla kullanılan güzergahtaki yol çalışması bittiğinde, göç mevsimindeki Yörükler’in daha güvenli ve kolay ulaşım yapabilmelerine olanak sağlanacak. 22 Haziran’da başlayan çalışma, 8 Temmuz’da bitecek ve yol trafiğe açık hale gelecek.

Yaklaşık 90 kilometrelik yolda çalışma yapılıyor

Toroslar’ın zirvesinde Çamlıyayla ilçesine bağlı Çatak Mevkii’nden başlayan çalışmalar, Yarıcak Çeşmesi, Sayın Dibi, Sayın Başı, Yazıgöl, Çiniligöl, Eğrigöl mevkilerinden geçen yaklaşık 90 kilometrelik yolda sürdürülüyor. Yörük vatandaşların ulaşımının aksamaması için yol açma çalışması bir adet paletli ekskavatör ile gerçekleştiriliyor. Çamlıyayla’ya 20-25 kilometre boyunca tır ile götürülen bir adet paletli ekskavatör, ardından 3 bin rakımdaki Çatak Mevkii’ne bırakıldı ve yol açma çalışmaları başlatıldı.

 

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: BÜYÜKŞEHİR’DEN, TOROSLAR’IN, ZİRVESİNDE, KAR, ÇALIŞMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı