Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 07:41
 
Mersin Barosu Engelli Hakları Merkezi Kurmaya Hazırlanıyor
Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şube Başkanı Mürsel Çiftçi ve dernek üyeleri, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti. Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamdan kopmadan hayatlarını sürdürmeleri ve haklarını daha etkin savunabilmek için baro bünyesinde Engelli Hakları Merkezi kurmaya hazırlandıklarını söyledi.
DİĞER Haberi
Mersin Barosu Engelli Hakları Merkezi Kurmaya Hazırlanıyor

 “ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN SESİ OLACAĞIZ”

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, engelli vatandaşların sosyal yaşama daha fazla adapte olabilmeleri için, öncelikle engelli vatandaşların sahip oldukları hakları mutlaka bilmeleri gerektiğini ifade ederek, “Mersin Barosu Engelli Hakları Merkezi, hayata geçireceğimiz projelerimiz arasında önemli yer tutuyor. Kadın ve Çocuk Hakları Merkezimiz ile nasıl kadınlarımızın ve çocuklarımızın yanındaysak, onların haklarını en etkin bir şekilde korumak ve savunmak için mücadele ediyorsak, kuracağımız Engelli Hakları Merkezi ile engelli vatandaşlarımızın haklarını daha etkin savunacağız, her daim yanlarında olacağız. Onlara yönelik eğitimler ve farkındalık çalışmaları yapacağız. Kentte engellilere yönelik fiziki düzenlemelerin yanı sıra, sosyal ve kültürel faaliyetlerde daha çok yer almalarına öncülük edeceğiz.  Kentimizdeki engelli derneklerinin temsilcileri ile bir araya gelerek, onların da talepleri doğrultusunda çözüm odaklı çalışmalar yürüterek, engelli vatandaşlarımızın sesi olacağız. Engelli vatandaşlarımız, sahip olduğu hakların yasal statüye kavuşmasını istiyor. Biz de Mersin Barosu olarak, onların beklemiş olduğu bu yasal düzenlemelerin takipçisi olacağız ” diye konuştu.“ENGELLİ VATANDAŞLARIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ, ÇAĞDAŞ TOPLUM OLMANIN GEREĞİDİR”

Engelli vatandaşların ve ailelerinin yaşamış oldukları sorunların, toplumun ve tüm insanların ortak sorunu olduğunu belirten Mersin Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Engelli kişiler de herkes gibi, toplumdan soyutlanmadan onurlu bir yaşamı hak etmektedir. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamdan kopmadan hayatlarını sürdürmeleri için meslek edinip üretken hale gelmesi, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanması hepimizin ortak sorumluluğudur. Onların sorunlarına bulacağımız çözümler, insana ve topluma duyulan saygının ve çağdaş toplum olmanın gereğidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: Mersin, Barosu, Engelli, Hakları, Merkezi, Kurmaya, Hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı