Haber Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 14:28
 
TARSUS OKULLARINDA COVİT PANİĞİ
Eğitimsen Tarsus şubesinden önemli açıklama.
GÜNCEL Haberi
TARSUS  OKULLARINDA COVİT PANİĞİ

Eğitimsen Tarsus şubesinden önemli açıklama.Eğitimsen Tarsus şubesi yapmış olduğu basın açıklamasında Covid-19 testi pozitif çıkan öğretmenler olduğunu bildirmiştir.Eğitimsen Tarsus şubesinde yürütme Kurulunun yapmış olduğu açıklama metni;

Bakanlığın 24 Ağustos’ta okullarda öğretmenler için sene başı seminer çalışmalarını başlatmasının ve öğretmenlerin fiilen okullara çağrılmasının ardından ülkenin dört bir yanından olumsuz haberler gelmeye devam ediyor.

Okulların açıldığı 24 Ağustos itibariyle eğitim emekçileri görevleri başına gittiklerinde salgın öncesinde nasıl bırakmışlarsa okullarını aynı şekilde buldular. Hiçbir düzenlemenin yapılmadığı, salgın yokmuş gibi okullara çağrıldığımız bir seminer dönemi başladı.

Eğitim Sen olarak bu süreçte yaptığımız çalıştay sonrası ortaya koyduğumuz tespitler ve önerilerimize bakanlık kulak tıkamış, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyerek eğitim emekçilerini savunmasız ve önlem alınmamış şekilde işyerlerine dönmek zorunda bırakmıştır.Bunun sonucunda ne yazık ki ilçemizde de Covid-19 testi pozitif çıkan eğitim emekçisi arkadaşlarımızın varlığı bizleri kaygılandırmaktadır.

Bugün itibariyle Kelahmet İlkokulu-Ortaokulunda görevli bir öğretmenin testinin Covid-19 + çıkması nedeniyle bu okul karantinaya alınmıştır. Turgut İçgören Ortaokulu Müdür Ve Müdür Yardımcısın da Covid-19 Testinin Pozitif çıkması nedeniyle tedavileri devam etmektedir.

Eğitim Sen olarak okullarda salgına yönelik önlemler alınmadan kalabalık ortamlarda toplantı, çalışma, kurul vb. nin yapılmamasını, eğitim emekçilerine düzenli test yapılamasını, koruyucu ekipman sağlanmasını bir kez daha acil talep ediyoruz.

Yüz yüze eğitime başlanabilmesi için bakanlığın vakit kaybetmeden okullarda gerekli düzenlemeleri yapması, ek derslik açılması, yeni öğretmen atamaları yapılarak sınıf mevcutlarının düşürülmesi de acil talebimizdir.

Mevcut koşullarda ne eğitim emekçilerinin ne de çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli eğitim öğretim yapamayacakları açıktır. Sağlığımızı riske atacak her türlü uygulamadan derhal vazgeçilmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığını, Valilikleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini, okul yönetimlerini acil önlem almaya çağırıyoruz.

Sağlık hakkı en temel insan hakkıdır.

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: TARSUS, , OKULLARINDA, COVİT, PANİĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı