Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 17:13
 
Yenişehir Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza attı
Yenişehir Belediyesi, 5 yıllık stratejik planını oluşturmadan önce 32 mahallede toplantılar düzenleyerek vatandaşlara “Belediyeniz neyi iyi yapıyor?”, “Neyi yapmasın?”, “Daha başka neler yapabilir?” diye sormuştu. ‘Yenişehir Benden Sorulur’ sloganıyla düzenlenen bu toplantılar Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Yenişehir Belediyesi şimdi de sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve uzmanlarla birlikte çalıştay düzenleyecek ve stratejik plan için görüş ve önerileri alacak.
GÜNCEL Haberi
Yenişehir Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza attı

Yenişehir Belediyesi, katılımcı belediyecilik yolunda eşine az rastlanır bir uygulamaya imza attı ve 5 yıllık stratejik planını oluşturmadan önce vatandaşlara  “Belediyeniz neyi iyi yapıyor?”, “Neyi yapmasın?”,  “Daha başka neler yapabilir?” diye sordu.
“Yenişehir Benden Sorulur” sloganıyla 32 mahallede düzenlenen toplantılara yüzlerce Yenişehirli katıldı.
Vatandaşlar toplantılarda,  serbest kürsüye çıkarak mahallelerinin sorunlarını anlattı, taleplerini dile getirdi. 
Ayrıca mahallelerde sandıklar kuruldu ve vatandaşlar taleplerini yazdıkları pusulaları bu sandıklara attı.
Mahalle toplantılarının ardından internet üzerinden de anket çalışması yapıldı. Yenişehirliler, bu anketlere katılarak görüş ve taleplerini iletti.
 
SIRADA UZMANLARLA ÇALIŞTAYLAR VAR
 
Stratejik planını hazırlama sürecinde vatandaşların görüşlerini alan Yenişehir Belediyesi  şimdi de sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve uzmanlarla birlikte çalıştay düzenleyecek. 11 Temmuz’da yapılacak çalıştayda spor, sosyo kültürel, sosyal hizmetler, kentsel hizmetler ve ekoloji masaları oluşturulacak. Bu gruplarda konunun uzmanları tartışacak ve çalıştay sonunda bir sonuç bildirgesi hazırlayacak.
 
STRATEJİK PLAN SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?
 
32 mahallede vatandaşların dile getirdiği sorunlar ve talepler,  5 ana başlıkta yapılan çalıştaydan çıkacak sonuçlar, Yenişehir Belediyesi’nin stratejik planı hazırlanırken en önemli veri olacak.  Yani belediye, hangi mahallede nasıl bir çalışma yapacağına, vatandaşların dile getirdiği sorun ve talepleri, uzmanların görüş ve önerilerini dikkate alarak karar verecek.  Vatandaşların ve uzmanların görüşleri doğrultusunda hazırlanan stratejik plan belediye meclisinde oylanarak yürürlüğe girecek. Böylece belediye, zamanını ve enerjisini en doğru projeler için ayırmış olacak, halk karar alma mekanizmasına doğrudan katılacak.
 
‘SAMİMİYETLE VERDİĞİMİZ SÖZÜ YERİNE GETİRİYORUZ’
 
Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, stratejik planı hazırlamadan önce tüm mahallelerde halk toplantısı yaparak Türkiye’de bir ilke imza attıklarını söyledi.
Bilimsel, gerçekçi ve demokratik bir stratejik plan oluşturmak istediklerini ifade eden Abdullah Özyiğit, “Seçim döneminde Yenişehir’i halkla birlikte yöneteceğiz diye söz vermiştik. Samimiyetle verdiğimiz bu sözü yerine getirmek için bu iradeyi ortaya koyduk.  Ülkemizde bu tür çalışmalar maalesef genelde masa başında yapılır. Ama biz birlikte yöneteceğiz sözümüzü yerine getirmek adına, sosyal demokrat belediyeciliği, halktan yana belediyeciliği göstermek adına bu çalışmayı yaptık. Halkın dile getirdiği sorunlar, talepler, uzmanların ortaya koyacağı görüşler stratejik planımızı şekillendirecek” dedi.
 
‘BİR YANDAN SORUNLARI ANALİZ ETTİK, BİR YANDAN ACİL OLANLARI ÇÖZDÜK’
 
Mahalle toplantılarında dile getirilen talepler ile muhtarlıklara kurulan sandıklardan çıkan, internet anketi üzerinden bildirilen vatandaş taleplerinin uzmanlar tarafından analiz edildiğini belirten Abdullah Özyiğit, “Hangi mahallede hangi sorunlar yaşanıyor? Hangi sorunlar nerelerde yoğunlaşıyor? Bunları analiz ettik. İlçenin genel sorunlarını, beklentilerini ortaya çıkardık. Bunu yaparken acil sorunları da görme ve anında müdahale etme şansımız oldu.  Birçok mahalle ve sokağın acil sorunları tespit edildi ve bunlar vakit kaybedilmeden giderildi” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
‘TSG STADININ ARAZİSİNİ GEÇİCİ DE OLSA ALMAK İSTİYORUZ’
 
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, toplantıda, geçtiğimiz yıl yıkılan Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın arazisiyle ilgili açıklamalarda da bulundu.
Mülkiyeti TOKİ’de bulunan arazinin Yenişehir Belediyesi sınırlarında yer aldığına dikkat çeken Özyiğit, “Tarihi Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın yıkılması kadar aradan geçen sürede orada bir şey yapılmaması ve ortaya çıkan viran görüntü de üzücü. Bizim o araziyi talep etmek gibi bir düşüncemiz var. Mülkiyetini almak şeklinde değil ama en azından o nahoş görüntünün ortadan kalkması, oranın yeşil alan olarak değerlendirilmesi için talepte bulunacağız. O araziyle ilgili projeler var. En azından o projeler gerçekleşene kadar Yenişehir Belediyesi olarak orayı yeşil alan, kent meydanı şeklinde değerlendirebiliriz” dedi.
 
Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: Yenişehir, Belediyesi, Türkiye’de, bir, ilke, imza, attı,
Yorumlar
Haber Yazılımı