Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 13:27
 
“YEREL YÖNETİMLER, YEREL KALKINMANIN KİLİT AKTÖRLERİDİR”
Yerelden başlayacak yeni bir kalkınma modelini tartışmaya açan TÜRKONFED ve İPM işbirliği ile hazırlanan ‘Kent-Bölge: Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler Raporu’nun, Adana ve Mersin’e özel sonuçları, Çukurova SİFED desteği ve MESİAD ev sahipliğinde düzenlenen toplantı ile açıklandı. Toplantıda yerelden kalkınma, yapısal reformlar ve demokrasi vurgusu yapıldı.
GÜNCEL Haberi
“YEREL YÖNETİMLER, YEREL KALKINMANIN KİLİT AKTÖRLERİDİR”

Yerelden başlayacak yeni bir kalkınma modelini tartışmaya açan TÜRKONFED ve İPM işbirliği ile hazırlanan ‘Kent-Bölge: Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler Raporu’nun, Adana ve Mersin’e özel sonuçları, Çukurova SİFED desteği ve MESİAD ev sahipliğinde düzenlenen toplantı ile açıklandı. Toplantıda yerelden kalkınma, yapısal reformlar ve demokrasi vurgusu yapıldı.

İPM Proje Koordinatörü Ayşe Köse Badur moderatörlüğünde düzenlenen “Kent-Bölge Kavramı: Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler ve Mersin Örneği" paneline, İPM İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman ve TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek konuşmacı olarak katıldı. Kent protokolü, MESİAD üyeleri ve iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği etkinlik Divan Otelde gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MESİAD Başkanı Hasan Engin, yapısal ekonomik reformalar, adalet ve yerelden kalkınma modeli vurgusunda bulundu.

“YAPISAL EKONOMİK REFORMLARA İHTİYAÇ VARDIR”

Adalet ve demokrasinin hukuk devletlerinin temel öğeleri olduğunu belirten Engin, herkesin ve her kesimin bu olgulara sahip çıkmasını ümit ettiklerini belirterek,  “İş dünyası için ekonominin yanında demokrasi ve adalet olmazsa olmazlardır. Demokrasinin ayaklarından biri ekonomi, ekonominin en önemli ayağı ise demokrasidir. Sermayenin kendisini güvende gördüğü alanları tercih ettiğini unutmadan, yerli ve yabancı sermaye için cazibe merkezi olmanın önünü açacak yapısal ekonomik reformlara ihtiyaç vardır. İş dünyası da taleplerini özgürce dile getirmelidir” dedi.

BAŞKAN ENGİN’DEN ‘ANADOLU BİRLİKTELİĞİ’ VURGUSU

Yerel kalkınmanın önemine değinen Başkan Engin, endüstri 4.0 çağına geçen dünyada birçok alanda yenilikler yapıldığını, şehirlerin de “kent 4.0” uygulamasına geçmesinin kalkınmaya katkı sunacağını belirtti. Hizmetlerin vatandaşlara bütüncül ve eşit paylaşılmasını, katılımcı ve her bölgede yaşayan vatandaşların taleplerine göre hizmetler yerine getirilmesine vurguda bulunan Başkan Engin, “istihdam ve üretim için kurumların oluşturulması ve kentler adına katma değer üretilmesi de belediyelerin görevleri haline getirilmelidir. Belediyeler, yönetim politikalarını bu hususa göre değiştirmeli, kentin lokomotifi olmayı başarmalıdır” ifadelerini kullandı.

İş dünyasına sahip çıkma çağrısında bulunan Engin konuşmasını şu sözler ile tamamladı: “Yatırımcı ve sanayiciye destek için seferber olmasını beklediğimiz yerel yöneticilerimizden, kentimiz ve bölgemizdeki yatırımların önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz. Anadolu birlikteliği ile kutuplaşmadan büyük uzlaşı içerisinde; kızgın demirleri soğutarak bütün sıkıntıların üstesinden gelip, çıkış yolu bulacağımıza inanıyoruz.”

SÜLEYMAN SÖNMEZ: “ADANA VE MERSİN, DÜNYANIN HER YERİNDEN GİRİŞİMCİYİ AĞIRLAYABİLECEK POTANSİYELE SAHİP”

Adana ve Mersin’in oluşturduğu Çukurova’nın, tarım ve enerjide önemli bir potansiyeline sahip olduğunu kaydeden ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Çukurova, Ortadoğu’ya yakınlığının yanı sıra demir, deniz ve karayolu bağlantıları, yetişmiş işgücü, dinamik iş dünyası ve sivil toplum örgütleri ile de sosyo-kültürel açıdan da gelişmiş bir bölgedir. Yeni yatırımlar ve teşvikler, Çukurova’yı Türkiye’nin geleceğinde önemli bir rol üstlenecek konuma ulaştıracaktır” dedi.

Çukurova’da oluşturulacak yeni vizyon ile kalkınmanın hızlanacağını savunan Sönmez, “Ortadoğu’nun en güvenli sığınağı konumundaki Adana ve Mersin, dünyanın her yerinden yabancı girişimcileri ağırlayabilecek geniş bir yelpazeye, altyapıya, yatırım iklimine ve potansiyele sahip iki kenttir. Belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği halinde ulusal ve uluslararası yatırımcıların ilgisini Adana ve Mersin üzerine çekebilmek amacıyla yeni girişimlerde bulunmalıdır” İfadelerini kullandı.

ORHAN TURAN: “21. YY DÜNYASI KENTLERİN DÜNYASI OLACAKTIR”

21. yüzyıl dünyasının pek çok açıdan “kentlerin dünyası” olacağını söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Kentler ve o kentlerin çevrelerinde yarattığı ekonomik, siyasal ve toplumsal dinamikleri harekete geçirmesiyle ortaya çıkan ‘artı değer’, ülkelerin de geleceğini belirleyecek konuma geldi” dedi. Başkan Turan, kentlerin kalkınmasının öncelikle etki alanı içindeki bölgelerin ve ülkemizin kalkınmasına da pozitif bir ivme kazandıracağını aktardı.

“BÖLGESEL YATIRIM BANKALARI YEREL EKONOMİK DİNAMİKLERİN YARATILMASINA KATKIDA BULUNACAKTIR”

“Yerel kalkınmada, yerel yönetimlerin kilit aktörlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Yerel yönetimlerin, yerel kalkınmayı ateşleyecek bir yönetişim modeli ile yeniden kurgulanmasını, günümüz dijitalleşen dünyasında zorunluluk olarak görüyoruz” diyen Turan, Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik büyümesi, ‘orta gelir tuzağı’ sorununu aşmaktan geçtiğini belirtti. Turan, “Bu tuzağın aşılmasında ‘Bölgesel Kalkınma Ajansları’nın yanı sıra ‘Bölgesel Yatırım Bankaları’nın kurulması, yerel ekonomik dinamiklerin yaratılmasına katkıda bulunacaktır. Orta gelir tuzağından kurtulacak, kapsayıcı bir ekonomik büyüme dinamiğinin yakalanması hedefi, daha katılımcı ve kalıcı bir demokrasiye kavuşma hedefiyle örtüşmektedir” şeklinde konuştu.

VAHAP SEÇER; YERELDEN KALKINMA EN DOĞRU OLANIDIR

Kalkınmanın yerelden başlaması düşüncesini savunan bir başka isim olan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise "Kendi iç siyasetiniz ve iç dinamikleriniz el verdiği sürece yerelden kalkınma en doğru olanıdır. Bazı kaygılarınız olmayacak. Örneğin bölünme endişesi taşımayacak, o paranoyalardan uzaklaşacaksınız. Daha cesur politikalar yapıp daha cesur söylemlerde bulunacaksınız. Eğer kalkınmada yönetim anlayışını bölgesel olarak ele alırsanız, daha süratli ve çözüm odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Benim idari ve mali açıdan hareket alanım ne kadar fazla olursa kentin sorunlarına müdahale etme şansım o kadar fazla olur" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: “YEREL, YÖNETİMLER,, YEREL, KALKINMANIN, KİLİT, AKTÖRLERİDİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı